Az egyik leghatásosabbnak tartott gyakorlatsort, a Napüdvözletet, az is elvégezheti, aki korábban még soha nem jógázott.
A Napüdvözlet (Surya Namaskar) tulajdonképpen egy 12 pozícióból álló gyakorlatsor, melyben 8 különböző ászana, vagyis jógahelyzet követi egymást (bizonyos helyzeteket megismételnek).
A Napüdvözletet (mint bármely jógagyakorlatot) üres hassal érdemes elvégezni, ezért nagyszerű indítása lehet a napnak, ha reggel, ébredés után gyakoroljuk. A kezdőknek 2-4 kör javasolt a 12 ászanából, ezt folyamatosan emelhetjük, egészen 10-12-ig. Mivel a jógánál rendkívül fontos a megfelelő tartás, és a megfelelő légzés, ezért érdemes szakember segítségét kérni a gyakorlatsor elsajátításához, utána ezt otthon egyedül is gyakorolhatjuk.
Milyen pozitív egészségügyi hatásai lehetnek a Napüdvözletnek?
Javítja az izmok vérellátását, az ízületek mozgékonyságát. Különösen jó hatással van a nyak, a vállak és a lábak izmaira és ízületeire. Emellett ruganyosabbá, hajlékonyabbá teszi a gerincet is, szebb lesz a tartásunk és jobb az egyensúlyérzékünk.
A gyakorlatsornak nagyon jó hatása van az emésztésre is, mert a belső szervek vérellátását is javíthatja. Rendszeres gyakorlásával megelőzhető a székrekedés, a gyomorégés és a diszpepszia.
A Napüdvözletet végezhetjük reggel, ébredés után, de lefekvés előtt is (várjunk legalább 2-3 órát az utolsó étkezés után, mielőtt jógázni kezdünk), mert segíthet az alvászavarok kíméletes kezelésében is. Az, hogy a légzésünkre figyelünk, segít ellazulni, csökkenti a stresszt, így könnyebben el tudunk aludni, és az éjszakánk is pihentetőbb lesz.
A Napüdvözlet rendszeres végrehajtásával a szorongással, sőt az enyhe mértékű depresszióval is könnyebben megküzdhetünk. Az ászanáknak a hormonrendszert kiegyensúlyozó hatásai is vannak, ezért különösen ajánlott azoknak a hölgyeknek, akiknek rendszertelen vagy fájdalmas a menstruációja, esetleg súlyos premenstruációs szindrómával küzdenek.
Menstruáció alatt azonban nem szabad végezni!
A jógát hosszú ideje gyakorlók szerint a Napüdvözletnek a szépségre is nagyon jó hatásai vannak:serkenti a szervezet méregtelenítő folyamatait, fokozza a vérkeringést a bőrben – így a fejbőrben is -, csökkenti a ráncok és a pattanások kialakulásának esélyét, megelőzi a hajhullást és a korpásodást is.
Mindenképpen érdemes a kezelőorvossal konzultálni a jógázás megkezdése előtt azoknak, akiknek súlyos gerincbántalmai vannak, aki ízületi gyulladásban, szívbetegségeben, gerincsérvben szenved.
Hozzászólások