A zab csökkenti a koleszterinszintet

Naponta érdemes fogyasztani belőle!

Egy korábbi kutatásból kiderült, hogy a zabban található béta-glükán csökkentheti a koleszterinszintet

A zab kiváló koleszterincsökkentő

A szív- és érrendszeri betegségek gyakoriságának növekedése miatt fontos kutatási területté vált azon élelmiszerek meghatározása, amelyek csökkentik kialakulásuk kockázati tényezőit (beleértve a magas koleszterinszintet).
A kanadai University of Manitoba kutatói által végzett korábbi vizsgálat kimutatta, hogy a zabban található béta-glükán csökkentheti a koleszterinszintet, ugyanis legalább kétheti fogyasztás után hatása van a vér koleszterinszintjére.

A béta-glükán fontossága

A béta-glükán egyfajta élelmi rost, aminek kiváló forrása a zab, vagyis a zabkorpa, a zabliszt és a zabpehely, amelyeket reggeli gabonafélének vagy keksz, kenyér, müzli és muffin formájában eszünk. A tanulmány által a kutatók felismerték a béta-glükán vér koleszterinszintjét csökkentő tulajdonságát. A folyamat működésének jelentősége az, hogy a zab béta-glükánja viszkózus réteget képez a vékonybélben.
A sűrű, nyálkás réteg gyengíti a bél étrendi koleszterin felvételét, valamint az epesavak újbóli felszívódását (amit a szervezet állít elő a koleszterinből). A szervezet válaszul felduzzasztja a keringő koleszterint, hogy új epesavat készítsen. Ha a bélből kevesebb a koleszterin felvétel és több keveredik a valóságos koleszterinnel, akkor azt felhasználja az epesav termeléshez, melynek az az eredménye, hogy a vérben keringő koleszterin szintje csökken

Együnk zabot  naponta

A béta-glükán napi ajánlott mennyisége legalább 3 gramm, ami 5-10%-kal csökkentheti a vérplazma összes és az LDL koleszterinszintjét. Ilyen mértékű bevitelt lehet elérni, ha naponta 2-4 adag zab alapú élelmiszert (pl. reggeli gabonapelyhek, kenyér és keksz) eszünk.

Érdekes, hogy a bevitel módjától és/vagy az élelmiszer-piramistól, valamint a zab termékek feldolgozási eljárásától függően, változhat a koleszterint-csökkentő képesség. Ha folyékony élelemhez, például tejhez vagy gyümölcsléhez adunk béta-glükánt, összehasonlítva úgy tűnik, hogy még hatékonyabb, mint ha szilárd alapanyaghoz, például kenyérhez vagy kekszhez keverjük.

Naponta 3 gramm zab béta-glükán

A vizsgálat eredményeit összegezve tehát a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy naponta legalább 3 gramm zab béta-glükánt kell fogyasztani a telített zsírokban szegény étrend részeként, mely az egészséges életmódot segítve támogathatja a szív- és érrendszer egészségét.

Vélemény, hozzászólás?

Loading…

0

Hozzászólások

hozzászólás

Ha csak egy jógapózt tanul meg, ez legyen az

Fültisztítás házi praktikákkal