Fáj a hátam, milyen gyógyfürdőbe menjek?

Gyógyvizek hazánkban

Magyarországot nyugodtan nevezhetjük a gyógyvizek hazájának is, hiszen világviszonylatban is kiemelkedő a termálvízkészlete. Számos kisebb-nagyobb gyógyfürdő található itthon, melyeket mindenképpen érdemes kipróbálni. Hova érdemes ellátogatni?

Talán nincs is olyan megyéje az országnak, ahol ne találnánk gyógyfürdőt, termálforrást, Budapest pedig a világ egyetlen olyan fővárosa, ahol gyógyfürdők találhatóak. Ez természetesen rendkívül vonzóvá teszi hazánkat a turisták számára, akik szívesen mártóznak meg a vízben, és próbálják ki a híres magyar fürdőkultúrát. Ráadásul a fürdők jó részét még különlegesebbé teszik a történelmi épületek, vagy éppen a modern és minden igényt kielégítő szállodák.

A gyógyfürdők egy részében balneoterápiával, hidroterápiával foglalkozó orvosok segítségét is kérhetjük, rehabilitációs kezeléseken vehetünk részt, masszíroztathatunk, de akár meg is szépülhetünk. Lássunk néhányat a legnépszerűbb, leghíresebb gyógyfürdők közül!

Gyógyfürdők Budapesten

Budapesten legalább öt olyan gyógyfürdő van, amelyeknek a nevét még az is ismeri, aki egyáltalán nem érdeklődik a téma iránt, vagy soha nem szorult még arra, hogy a termálvizek gyógyító erejét igénybe vegye. A Gellért, a Király, a Rudas, a Lukács és a Széchenyi fürdők kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, szulfátos-kloridos vize a ízületi betegségekben szenvedőknek, a gerincbetegeknek, az idegzsábával küzdőknek, az érszűkülettel és keringési zavarokkal élőknek jelenthet enyhülést.

Több helyen ivókúrára is lehetőség van, akár több gyógyforrás vizét is
megkóstolhatjuk.

Kehidakustány

Kehidakustányban kénes gyógyvízben fürdőzhetünk, a víz különösen alkalmas idegrendszeri, mozgásszervi, nőgyógyászati, bőrgyógyászati panaszok kezelésére. Magas vérnyomás esetén is javasolt a kehidakustányi fürdő, mert a víz – illetve a hozzá kapcsolódó kellemes pihenés – vérnyomás-normalizáló hatással is rendelkezik. A gyógyvizet ivókúra formájában is fogyaszthatjuk, gyulladáscsökkentő hatása miatt a fürdőkúrát is nagyszerűen egészíti ki, és többek között krónikus légzőszervi gyulladások, köszvény, csontritkulás, nőgyógyászati betegségek esetén javasolt.

Hajdúszoboszló

A hajdúszoboszlói gyógyvíz ásványi anyagokban rendkívül gazdag, található benne jód, bróm, vanádium, réz, cink, stroncium, bárium is. A hajdúszoboszlói fürdőzés különösen előnyös lehet idült gyulladásos ízületi betegségek, ízületi kopások, ideggyulladások, izomfájdalmak esetén, de az orvosok sokszor javasolják sérülések, balesetek, csonttörések utáni rehabilitációra is.

Bükfürdő

Bükfürdő gyógyvize magas kalcium-, magnézium-, fluortartalmú, alkáli-hidrogénkarbonátos, így kiválóan kezelhető, gyógyítható a segítségével szinte minden mozgásszervi betegség, az ízületi kopásoktól, meszesedéstől, csontritkulástól kezdve, a köszvényen és lumbágón keresztül, a balesetek, műtétek utáni rehabilitációig. A bükfürdői gyógyvíz ivókúra formájában is alkalmazható, például fekélybetegségek, gyomorhurut, emésztési zavarok kezelésére.

Sárvár

Sárváron kétféle gyógyvíz is található, ezekben hidrogén-karbonátot, nátrium-kloridot, jódot, brómot és egyéb fontos nyomelemeket mutathatunk ki. A sárvári gyógyvíz kiválóan alkalmas mozgásszervi panaszok, nőgyógyászati, neurológiai betegségek kezelésére, izomlazításra és sérülések utáni utókezelésre. A sárvári gyógyvíz magas sótartalmáról is ismert, ebből lepárlással állítják elő a híres Sárvári Termálkristályt.

Hévíz

Ha gyógyfürdőkről beszélünk, semmiképpen nem hagyhatjuk ki a felsorolásból Hévizet. A hévizi tavat tápláló forrás nagyon gazdag ásványi anyagokban, egyesíti magában a szénsavas, kénes, illetve kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos vizek pozitív tulajdonságait. A tó medrét vastagon borítja az egyedülálló gyógyiszap, mely szerves és szervetlen anyagokat egyaránt tartalmaz. Hévízen nagyszerűen kúrálhatóak a különböző mozgásszervi panaszok, a gyulladásos ízületi betegségek, a krónikus nőgyógyászati betegségek is. A gyógyvíz ivókúra formájában is alkalmazható, gyomor- és bélhurutban, emésztési zavarokban szenvedőknek.

Vélemény, hozzászólás?

Loading…

0

Hozzászólások

hozzászólás

Milyen betegségeknél jó a dió?

Koriander: érdemes naponta fogyasztani