A D-vitaminról tudjuk, hogy nem csak a csontritkulás megelőzése miatt fontos. Pótlásával – több krónikus betegség megelőzése mellett – az őszi-téli időszakban gyakori megbetegedéseket is csökkenthetjük. Most a szelén kedvező hatásaira hívjuk fel a figyelmet.
A szelénhiány következményei
Általános tünet lehet a fáradtság, pajzsmirigy-alulműködés, mentális fáradtság, depresszió, és a vetélés-meddőség. A szelénhiány súlyos betegségeket is előidézhet.
Számos kedvező tulajdonsága mellett, a téli időszakban leginkább a szelén antivirális hatását élvezhetjük. Felmérések alapján az influenzajárvány Európa azon országaiban volt különösen nagymértékű, ahol alacsony szelénszint jellemző. „Európa országainak nagyobb részében, így hazánkban sem elegendő a talaj szeléntartalma. A szelénben legszegényebb skandináv országokban erre a problémára már megoldás is született: különböző módszerekkel érték el, hogy az ott termesztett növények, és az arra épülő táplálékláncban a szelénhiányt kiküszöböljék.”
„Meg kell találnunk tehát azt a tartományt – általában 150-200 mikrogramm/nap – amelytől kedvező hatás várható, azonban a dózis függ a beteg állapotától, az indikációtól: a kritikus állapotban lévő betegeknek ennél lényegesen nagyobb dózisra van szükségük. Az optimális hatás érdekében a napi szükséges mennyiséget személyre szabottan javasolt beállítani: csak akkor és csak annyit, amit a szervezetünk feltétlenül igényel.”
Hozzászólások