A méz az egyik legkitűnőbb konyhai alapanyag, mely nemcsak rendkívül kellemes ízű, de tápanyagokkal teli, ráadásul olyan vegyületeket is tartalmaz, melyek sokféle módon gyógyíthatják a szervezetünket. Lássuk, mi mindenre lehet jó a teánk ízesítésén kívül!
Mindenki emlékszik arra, hogy a nagymamája, anyukája mézes teát készített neki, ha meg volt fázva. Nemcsak azért rendkívül előnyös ez, mert a forró ital nagyon jól esik, ha betegek vagyunk, de a mézben található vegyületek gyorsítják a gyógyulást, enyhítik a köhögést, elpusztítják a torokban található kórokozókat is. Nagyon fontos azonban, hogy ne túl forró teába keverjük a mézet, ezzel ugyanis roncsolhatjuk a benne lévő jótékony hatású vegyületeket. Ha súlyos köhögéssel küzdünk, érdemes egyszerű „gyógyszert” készíteni otthon, mézből és frissen facsart citromléből.
Ha nagyon kapar a torkunk, keverjünk össze egy evőkanál mézet, egy evőkanál citromlevet, egy mokkáskanál sót és két deci langyos vizet, majd ezzel öblögessünk. Ha pedig hatásos és olcsó megfázás elleni italt szeretnénk, keverjünk össze két deci forró vízben egy-egy evőkanál mézet és citromlevet, tegyünk hozzá egy-egy mokkáskanál őrölt gyömbért és fahéjat, majd kortyolgassuk el.
A mézben található antiszeptikus, antibakteriális és antimikrobális vegyületek nagyszerűen alkalmazhatóak különböző bőrproblémák, így vágott sebek, égési sérülések, horzsolások kezelésére. A méz nemcsak tisztán tartani segít a sebeket (így megakadályozza, hogy azok elfertőződjenek), de gyorsítja a gyógyulást és a fájdalmakat is enyhíti.
A méz fogyasztása akkor is nagyon előnyös, ha nehezebben alszunk el, vagy könnyen felébredünk éjszaka. A mézben található vegyületek ugyanis segítik a triptofán nevű, a relaxált és nyugodt állapotért felelős anyag termelődését. Amennyiben elegendő triptofán vagy a szervezetünkben, könnyebben leszünk álmosak, és az elalvás is jobban megy majd.