Kesudió: a koleszterinmentes dióféle

A kesudióval többnyire csak magkeverékekben találkozhatunk, pedig értékes zsírsavai miatt gyakran kellene fogyasztanunk magában is.A kesudió a diófélék családjának egyik legegészségesebb tagja

A kesudió (Anacardium occidentale) Amerika trópusi részén őshonos örökzöld növény termése, mely a mangó, a pisztácia és a mérges cserszömörcék rokona. Angol elnevezése (cashev) portugál felfedezőktől származik, akik a dióféle felfedezésekor (1578) a bennszülöttek „acaju” („összehúzza a szájat”) szavát alakították át kissé. Ez utóbbi arra utal, hogy a kesudió fás, szürkésbarna, sima csonthéja olajtartalmú, ami összehúzó hatású.

Mi az a kesualma?

A fő kesutermesztők: Brazília, Nigéria, Mozambik, Indonézia és Tanzánia, a világ kesutermelésének felét azonban India adja.

Fája termetes, maximum 10-15 méter magasra nő, jól bírja a trópusi körülményeket, és akár 30-40 évig is elélhet. Kérge durva, a sérült fatörzs sárgás, gumiszerű, antiszeptikus anyagot választ ki. Virága illatos, narancsos rózsaszínű. A növények 3-5 éves korban fordulnak termőre, és a kifejlett fákról 5-50 kg diót lehet szüretelni. A termések bab- vagy vese alakú, csonthéjas, 1,5-2 cm hosszú magok, amik a kesualma csúcsán ülnek. A kesualma (vagy kesugyümölcs) éréskor erősen duzzadt, 5-10 cm nagyságú, körte alakú, lédús, sárga vagy vörös héjú áltermés.

Miért jó a kesudió?

Nagyon jó vas-, kálium-, magnézium- és cinkforrás. A cink  elősegíti a sebek gyógyulását, befolyásolja az agyműködést, vastartalma pedig elősegíti a növekedést, fokozza a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet, enyhíti a premenstruációs fájdalmakat. A benne levő kálium szívbetegségek és magas vérnyomás ellen hatékonymagnéziumtartalma megnyugtatja a fáradt idegeket.

Hogyan fogyasszuk a kesudiót?

Magában sózva vagy cukrozva fogyasztjuk, receptekben bármilyen dióféle helyettesíthető vele. Kesuvajat akár otthon is készíthetünk belőle: 2 csésze sótlan, pirított kesudióból, 2-3 evőkanál olajból, kevés sóból és cukorból turmixgépben pépesítjük.
A kínai konyha dobva-rázva sütött ételekhez használja, és a pirított dió remekül passzol salátákhoz, zöldséges ételekhez is. Vaszabihoz (japántorma) adva, közepes hőmérsékleten 10-15 percig sütőben pirítva egzotikus csemegét kapunk. Mivel magja olajban gazdag (45 százalékban olajat, 20 százalékban fehérjét tartalmaz), étolajat is préselnek belőle.

Tippek-tanácsok kesudiórajongóknak

Légmentesen lezárva, száraz helyen tároljuk. Magas olajtartalma miatt romlékonyabb a többi diófélénél, ezért az sem baj, ha hűtőben tartjuk. A dió allergizálhat, akárcsak a növény többi része (levél, olajak, kéreg stb.).

Vélemény, hozzászólás?

Loading…

0

Hozzászólások

hozzászólás

Befőzésszezon tippek a természetes tartósításhoz

Mindig legyen otthon ricinusolaj