Kötőhártya-gyulladás: otthon is kezelhető

Természetes gyógymódok

A kamillateás borogatás enyhítheti a kötőhártya-gyulladás tüneteit
A kamillateás borogatás enyhítheti a kötőhártya-gyulladás tüneteit

A kötőhártya-gyulladás az allergiaszezon kezdetétől meglehetősen gyakori. Amennyiben nem bakteriális vagy vírusos fertőzés okozza, a kellemetlen tüneteket házi módszerekkel is könnyen enyhíthetjük.

A kötőhártya-gyulladás igen kellemetlen szembetegség, mely kipirosodással, erőteljes viszketéssel, a szem körüli terület ödémásodásával, könnyezéssel vagy váladékozással, égő érzéssel és idegentest-érzéssel jár együtt.

A kötőhártya-gyulladás oka lehet bakteriális fertőzés (ez általában mindkét szemet egyszerre érinti, a szemekből nagy mennyiségű sárgás genny ürülhet), vírusfertőzés (ilyenkor előbb az egyik, majd néhány nappal később a másik szem lesz gyulladt, a váladék tiszta, vízszerű), vagy allergiás, túlérzékenységi reakció. A bakteriális és vírusfertőzés okozta kötőhártya-gyulladás igen fertőző, az allergiánál ez a veszély nem fenyeget. Az allergiás kötőhártya-gyulladást kiválthatja pollen, füst, por, kozmetikum, fertőtlenítőszer.

A vírusos, illetve bakteriális eredetű kötőhártya-gyulladás kezeléséhez szakember írhat fel gyógyszert (pl. speciális szemcseppet), de a tüneteket otthon is enyhíthetjük néhány egyszerű módszerrel.

A langyos, kamilla teás vagy cickafark teás törölgetéssel enyhíthetjük a gyulladást, a duzzadtságot, a viszketést, és megakadályozhatjuk, hogy a váladék rászáradjon a szempillákra. Főzzünk az átlagosnál erősebb teát a gyógynövényekből, 15 percig hagyjuk állni, majd a vattapamacsot merítsünk bele, (szemenként külön vattapamacsot használjunk) és óvatosan törölgessük át a szemeinket, másik tiszta pamaccsal borogatást is végezhetünk: tegyük a szemünkre 5-10 percre. Naponta többször is ismételjük meg.

A körömvirágnak szintén antimikrobális, gyulladáscsökkentő és nyugtató hatásai vannak. Áztassunk be két teáskanál szárított körömvirágot egy bögre forró vízbe, hagyjuk kihűlni, szűrjük le, majd a kapott „teával” naponta többször öblítsük át a szemet. Borogatásként is alkalmazhatjuk, hidegen és melegen egyaránt. Hasonló hatással bír az egyszerű fekete tea is: a teafiltereket borogatásként használhatjuk, a kész teával pedig átöblíthetjük a szemet. A szemvidítófű a szem ápolására szolgáló egyik legnagyszerűbb gyógynövény. A kötőhártya-gyulladás mellett szinte bármilyen szemprobléma tüneteinek enyhítésére alkalmazható, összehúzó és antibakteriális hatású. Forrázzunk le egy teáskanál szemvidítófüvet két deci vízzel, hagyjuk kihűlni, majd a kapott folyadékot használjuk borogatásként 3-4 óránként.A szemvidítófüvet nyugtató hatású kamillával is keverhetjük.

A méz antibakteriális hatását a sebgyógyításban és a fertőzések megelőzésénél fejti ki

A 8 legrégebbi antibiotikum

A közönséges galaj virágos szárrészét június-júliusban gyűjtjük

Közönséges galaj: a pajzsmirigy jótevője