Köhögéscsillapító szirup: így készítse el

A kakukkfűszirup köhögésre, felsőlégúti megbetegedésekre kiváló
A kakukkfűszirup köhögésre, felsőlégúti megbetegedésekre kiváló

Gyerekeknél és felnőtteknél is a felsőlégúti fertőzések okozzák a legtöbb panaszt az őszi-téli időszakban. A köhögés, a légúti hurut fokozott váladékképződéssel jár, ezért egy jó köhögéscsillapító szer nyákoldó-köptető is egyszerre. Hogyan készíthetjük el otthon saját gyógynövényes szirupunkat? Ehhez adunk tippeket.

A közönséges megfázás általában nem igényel antibiotikus kezelést és a tünetek a „házipatika” szereivel többnyire jól mérsékelhetők. Vitaminok, orrcseppek, továbbá a láz- és fájdalomcsillapítók alkalmazása mellett szükség van nyákoldó-köptető szerre is. Miért?

A meghűléses tünetek során a képződött nagy mennyiségű, sűrű és tapadós váladék lassítja a légutak öntisztulását, akadályozza a csillószőrös hámsejtek mozgását, ezért fontos a nyákoldás, másrészt az erős köhögés megviseli a szervezetet, sokszor a pihenést is gátolja.

Ha képtelenek vagyunk naponta gyógyteát fogyasztani, illetve a gyerekbe belediktálni, akkor az őszi időszak beálltával érdemes megelőzés céljából vírusölő, immunrendszert stimuláló gyógynövényes szirupot készíteni és fogyasztani.

Mielőtt belemennénk a receptkészítés rejtelmeibe érdemes néhány dolgot tisztázni, a gyógynövények hatóanyag-kivonására és a sziruposításra több módszer is ismert, emiatt lehetnek a receptekben eltérések.

Az első módszer szerint a gyógynövényt leforrázzák és a levét öntik össze a korábban sűrűre főzött cukros-vizes sziruppal (ez azért jó, mert nem főzzük szét a gyógynövény hatóanyagait).

másik módszerben tinktúrát használnak, ez a gyógynövény alkoholos kivonatát jelenti, amit mi magunk is elkészíthetünk, de mivel sokáig tart – akár 3 hétig is állni kell hagyni a gyógynövényt az alkoholban -, érdemes ilyen alaptinktúrát a gyógyszertárban beszerezni. Ezt a tinktúrát keverik a cukorsziruphoz. Az alkohol miatt eltarthatósága jobb, hatóanyaga töményebb.

harmadik módszer szintén nem gyors, de alkoholmentes: itt a gyógynövényt és a cukrot rétegezik egy jól zárható üvegben, több hétig állni hagyják, mire a keverék megsziruposodik.

Attól függően mennyi időnk és milyen alapanyagunk van (friss vagy szárított gyógynövény) választhatunk magunknak receptet. A cukrot nem spórolhatjuk meg, hiszen ez – és az alkohol – nemcsak kivonó-, hanem tartósítószer is. Érdemes kisebb üvegekbe kiporciózni a kész szirupot, felbontás után pedig hűtőben tárolni. Ha előfordulhat, hogy nem tudjuk mindig hűteni, inkább adjunk a keverékhez palackozás előtt 10-15 csepp gyógyszerkönyvi minőségi echinacea tinktúrát (alkoholos kivonat), amit a patikában néhány száz forintért beszerezhetünk.

Szirupkészítés gyógynövény forrázásával

1 literre számítva

A gyógynövényeket (összesen 50 gramm) kb. 5 deciliter vízzel leforrázzuk és fél órát állni hagyjuk, majd finom szűrőn átszűrjük, a fennmaradó növényt alaposan kinyomkodjuk.

Amíg a gyógynövények áznak, 1 kg cukorból 5 dl vízzel sűrű szirupot főzünk, majd a tűzről levéve alaposan elkeverjük az átszűrt lével. Ezt már nem főzzük. Forrón üvegekbe töltjük, tetejére 10-15 csepp echinacea tinktúrát cseppentsünk, majd légmentesen zárjuk le, tegyük száraz dunsztba.

Használható gyógynövények

Köhögés-hurut ellen, köptetőként is használható gyógynövények: lándzsás útifű, ökörfarkkóróvirág, mezei kakukkfű, bíborkasvirág (echinacea), fehérmályva gyökér és levél, hársfavirág, bodzavirág, tüdőfűlevél, zsálya, borostyán.

A szirup egyenlő arányban tartalmazzon: 10 gr lándzsás útifű, 10 gr ökörfarkkóróvirág, 10 gr mezei kakukkfű füvet (ez önmagában is elég, így viszont 50 grammra egészítsük ki a mennyiségeket) és választhatunk még további két gyógynövényből 5-5 grammot a felsoroltak bármelyikéből.

Köhögéscsillapító szirup receptek

Lándzsásútifű-szirup

Egy üveg aljára ujjnyi vastagon megmosott, 1 cm-es darabokra vágott friss útifűleveleket teszünk, majd ugyanolyan vastagságú réteg cukrot adunk hozzá. Így rétegezzük az üveget, amíg meg nem telik. Két hétig ablakban, szobahőmérsékleten lefedve, napra téve állni hagyjuk, naponta megrázogatjuk. Ha kész, naponta 1-3 evőkanállal iszunk belőle magában vagy higítva.

Kakukkfűszirup
Aki emlékszik a régi, kanalas orvosság ízére, ismerősnek fogja találni, hiszen annak a patikai köptetőnek is a kakukkfű tinktúra az alapanyaga (Elixirum thymi compositum). Elkészítési módja ugyanaz mint a lándzsás útifűé, de ezt legalább 6 hétig hagyjuk érlelni.Echinaceaszirup
A patikában is kapható echinacea vagy bíborkasvirág sziruphoz a növény gyökerét és/vagy föld feletti virágos-leveles hajtását kell beszerezzük. A gyökeret megmossuk, felaprítjuk, a növény föld feletti részeit (virágos, leveles hajtás) összetépkedjük, befőttes üvegbe tesszük és leöntjük jó minőségű, erős pálinkával, vagy gyógyszertári alkohollal.Legalább két hétig érleljük szobahőmérsékleten, de sötét helyen, naponta rázogatjuk. Leszűrjük, és a fent leírt alaprecept szerint a cukorsziruphoz adjuk. Amikor jelentkeznek az első náthás időszakok az első 3 nap 3×30 echinacea cseppet vegyünk, be, majd újabb 3 napon át 3×20 cseppet.Természetesen megelőzésre is használhatjuk a megfázásos időszakokban. Gyerekeknek 3 éves kortól adható.

Bíborkasvirág szirup: 1 marék megtisztított és feldarabolt gyökeret, 8 dl, forrásban levő vízbe teszünk, (gyökerekből mindig néhány perces főzéssel vonjuk ki a hatóanyagot) majd 5 percig forraljuk. A fedővel lezárt edényben 20 percig állni hagyjuk. Majd leszűrjük és a levet az 1 kg cukor, 2 dl vízből készített cukorsziruphoz öntjük, egy-két percig forraljuk. Naponta egy evőkanállal magában is fogyaszthatjuk, vagy 1 dl langyos teához, vízhez adagolva. Gyermekeknek 2 éves kortól adható.

Nátha, felsőlégúti megbetegedések megelőzésére

„B-52” szirup 500 ml-hez

A friss változatot tavasszal-kora nyáron érdemes elkészíteni. Ha szárított gyógynövényekből készítjük, egyenként kb. 10 gramm gyógynövényt (egy marék) számítsunk, és néhány percre rehidratáljuk, azaz nedvesítsük meg a füvet hideg vízzel, majd hagyjuk lecsepegni. Szárított növénynél használjunk 95 százalékos alkoholt.

Hozzávalók

  • 20 gr friss kakukkfű
  • 20 gr friss lándzsásútifű-levél
  • 20 gr friss echinaceagyökér, szár és zsenge levelek
  • 20 g ökörfarkkóróvirág
  • 10 g friss gyömbér reszelve
  • 10 g összezúzott fokhagyma
  • 400 ml vodka
  • 100 gr akácméz

Az összes hozzávalót megmossuk, aprítjuk, beleszórjuk egy nagyobb befőttes üvegbe. Ráöntjük a vodkát, lezárjuk az üveget és összerázzuk. Ezután sötét helyen 3 hétig érlejük, naponta felrázzuk. Alapos keverés mellett hozzáadjuk a meglangyosított mézet. Legalább kétfelé osszuk, amit felbontottunk, tegyük hűtőbe. Meghűlés megelőzésére naponta fogyasszunk belőle 1 evőkanálnyit, meghűlés esetén naponta háromszor.

A levendula magas vérnyomásra is hatásos lehet

Levendula: magas vérnyomás ellen is

A fahéj az agyműködésre is jó hatással van

Fahéj: ezért együk mindennap!