A stressz, a fájdalomcsillapítók, az alkohol és a kávé is károsíthatják a gyomor védőrétegét. Nézzük, miként óvhatjuk meg egészségét!
A gyomrot olyan nyálkahártyaréteg borítja, amely védi az alatta fekvő szövetrétegeket a gyomorsavtól. Ha a védőréteg megsérül, akár a gyomorban, akár a gyomorkimenetnél, gyulladás következik be.
Mit kell tudni a gyomornyálkahártya-gyulladásról?
A heveny megbetegedés nem kielégítő kezelés esetén idültté válhat. A gastritis nem fertőző, bár a leggyakoribb előidézői baktériumok. Bizonyos nagy dózisú gyógyszerek, fájdalomcsillapítók, kortizon-készítmények is károsíthatják a gyomornyálkahártyát, így, amikor tehetjük, részesítsük előnyben a természetes gyógymódokat, szükség esetén orvosunkkal egyeztetve. A kávé, az alkohol, a dohányzás, valamint a kapkodó étkezés ugyanúgy a gyomornyálkahártya ellenségei. Az idültté vált gyulladások sokszor tünet nélkül zajlanak le, és csak véletlenül fedezik fel őket.
Gyomorfekély elleni tea
- Apróbojtorján – 25%
- Ezerjófű – 25%
- Fekete nadálytő – 25%
- Nyárfalevél – 25%
Elkészítése: 20 gramm keveréket áztass 6-8 órán keresztül 4 deci vízben. Szűrd át és tedd a levet félre. A szűrőben maradt keverékre önts rá 2-3 deci vizet, és forrald egy percig. Ha kihűlt, akkor keverd hozzá a leszűrt levet, és idd meg az egész napra egyenlően elosztott adagokban.
Gyomor- és nyombélfekély elleni tea
- Körömvirág – 20 g
- Orbáncfű – 25 g
- Cickafarkfű – 25 g
- Macskagyökér gyökértörzs – 10 g
- Édesgyökér – 10 g
Elkészítése: a keverékből forrázz le egy teáskanálnyit 3 deci vízzel. Hagyd állni egy negyed órát, majd szűrd át. A felét idd meg reggel éhgyomorra, a másik felét pedig este lefekvés előtt.
Hozzászólások