Ha legközelebb gyomorégést, puffadást, hasmenést, székrekedést tapasztal, vagy akár a krónikus irritábilis bélszindróma (IBS) tüneteitől szenved, vegye elő ezt a listát, és fusson át rajta.
Csökkentse a refluxért és a gázokért felelős élelmiszereket
Ahhoz, hogy csökkentse a gyomorégést okozó savtúltengést, hanyagolja a fűszeres, zsíros ételeket, a csokoládét, a paradicsomos szószokat, a ketchupöt, kávét. Így étkezés után sem lesznek panaszai. Puffad? Kerülje a kemény cukorkákat, szénsavas italokat, és a brokkolit, karfiolt, babot, korpát, mert ezek az ételek megerjednek a belekben, amitől felpuffad.
Bélmozgás: ha fel kell kötni, ami letapadt
A rostos zabpehely, a teljes kiőrlésű gabonák, a friss gyümölcsök és zöldségek fellazítják a székletet, emiatt könnyebben tud távozni. A víz is segíthet.
Figyelmeztető jelek
A gyomorbajok általában nem utalnak komoly problémára. De mindenképpen érdemes felkeresni a háziorvosát, ha drasztikusan lefogyott, ha vért talál a székletében, ha nyelési vagy evési nehézségei vannak, vagy, ha a családban előfordult már rákos megbetegedés.
A kalcium, magnézium és alumínium tartalmú vény nélkül kapható gyógyszerek nyugtatják a gyomrot, a savtúltengés visszaszorítása által csökkentik a gyomorégést. A hatásuk már 10 perc után érzékelhető, a következő 30-60 percben pedig teljes hatásukat kifejtik.
Probiotikumok: megnyugtatják a beleket
Vizsgálatok is kimutatták, hogy a probiotikumok enyhítik az IBS okozta puffadásos tüneteket. Az még nem tisztázott, hogy pontosan melyik baktériumtörzsek a leghatásosabbak, ezért ajánlott a lactobacullus és a bifidobacterium bevitele. Előflórás joghurtot fogyasszunk.
Édeskömény
A hasfájós babák szülei nagyon jól ismerik az édesköményt, pontosabban a magjából készült teát, mely a gyomor- és bélbántalmak egyik legjobb ellenszere. Az édeskömény enyhíti a puffadást és a gázképződést, javítja az emésztést, csökkenti az irritábilis bél szindrómatüneteit, emellett pedig a székrekedést is. Az édesköményteát naponta két alkalommal célszerű fogyasztani.
Szilva
A szilva az egyik legismertebb székrekedés elleni étel; aszalt vagy friss formában is jótékony hatással van a belekre, hiszen rengeteg rostot tartalmaz. Ez azért fontos, mert a rostok hatékonyabbá teszik a víz megkötését, az elfogyasztott ételek felszívódását, és így az emésztést is. Egy szilvában kb. egy gr rost van, így székrekedés esetén célszerű belőle minél többet enni. Jó hír, hogy a gyümölcsben lévő kálium normalizálja a szív ritmusát és segít a salakanyagok kiürülésében.
Madársóska
A madársóska az erdők alját borítja apró, fehér kis virágaival, így találkozhatunk vele bükkösökben, fenyvesekben, gombászás közben. Csakis frissen használjuk fel.
Gyomorégés, máj- és emésztési zavarok esetén hideg teáját érdemes kortyolgatni, naponta két csészével. Frissen préselt levét gyomorrák és daganatos betegségek esetén ajánlják. Naponta csak pár cseppet fogyasszunk belőle, 3-4 óránként, vízben vagy teában feloldva.
Hozzászólások