A majoránna népszerű, sokféleképpen felhasználható fűszernövény, lágy és jellegzetes aromával. Húsételek, köretek, levesek ízesítéséhez is kipróbálhatjuk, de azért is érdemes rendszeresen fogyasztani, mert számos pozitív egészségügyi hatása van.
A majoránnát a legtöbbet emésztésjavító, hasfájást csökkentő és görcsoldó hatásairól ismerik. A majoránnából készült tea enyhíti a hasi görcsöket, a puffadást, és a fokozott gázképződés ellen is nagyszerű gyógyír. Alkalmazhatjuk tea formájában, ebben az esetben egy teáskanál szárított majoránnát forrázzunk le két deci vízzel, fedjük le, hagyjuk tíz percig állni, majd szűrjük le és kortyolgassuk el. Ha nincs lehetőségünk teát készíteni, tegyünk néhány csepp majoránna illóolajat egy pohár meleg vízbe és ezt igyuk meg.
A majoránnának fájdalomcsillapító hatása is van, egyrészt izom- és ízületi fájdalmak esetén alkalmazhatjuk sikeresen, másrészt akkor is bevethetjük, ha a stressz vagy a feszültség miatt megfájdul a fejünk. Keverjünk el öt-tíz csepp majoránna illóolajat három evőkanálnyi alap- vagy vivőolajban (például búzacsíra-, édesmandula- vagy olívaolajban), és ezzel masszírozzuk meg az érintett izmokat és ízületeket. Az olajjal a halántékunkat is bemasszírozhatjuk, ez a fejfájást enyhíti, de ha az enyhe, már az is segíthet, ha alaposan belélegezzük a majoránna illóolaját (ez utóbbi módszerhez cseppentsük az olajat egy tiszta textilzsebkendőre, és tegyük a zsebünkbe, táskánkba).
A majoránnának antibakteriális és vírusellenes hatása is van, és akkor is érdemes akkor fogyasztani a belőle készült teát, ha ételmérgezésre vagy vírusos gasztritiszre gyanakszunk. Hasmenés esetén is elkortyolgathatjuk, meggyorsítva ezzel a gyógyulást. Amennyiben a majoránna illóolaját meleg vízbe cseppentjük, és ezzel öblögetünk, gargalizálunk, segíthetjük az immunrendszerünket a nátha, influenza és a különböző szájüregi fertőzések elleni küzdelemben.
A majoránnából készült erős teának is van antibakteriális és antivirális hatása, így nemcsak belsőleg, de
külsőleg is alkalmazhatjuk. Ezzel segíthetjük megelőzni a különböző bőrfertőzéseket, például abban az esetben, ha sebek vannak a bőrünkön. A majoránnából készült főzetet a fejbőr ápolására is felhasználhatjuk, főleg, ha korpásodással, súlyos fejbőrviszketéssel vagy seborrheás dermatitisszel küzdünk.
A hagyományos gyógyászat szerint a majoránna vízhajtó és elektrolit-kiegyensúlyozó hatásainak köszönhetően a vérnyomásunkra is normalizáló hatással van. Azoknak is ajánlott a majoránnából készült tea fogyasztása, akik egy-két kilótól szeretnének megszabadulni.
A majoránna alkalmazásának azonban „ellenjavallata” is van: egyáltalán nem ajánlott azoknak, akik a szexuális életüket szeretnék felpezsdíteni. A majoránna ugyanis nyugtató hatása miatt csökkentheti a nemi vágyat.