Ekcéma enyhítése természetes módszerekkel

Az ekcéma, roppant kellemetlen és zavaró betegség. Kezelésére számos gyógyszer áll rendelkezésre, az ekcéma tünetei azonban természetes módszerekkel is enyhíthetők. Ebben segítenek a gyógynövények, a szódabikarbóna vagy akár az étrendváltás.

Bár gyógyszerekkel az ekcéma tünetei eredményesen kezelhetők, sokan mégis inkább a természetes megoldásokat keresik. Szerencsére ezekből sincsen hiány, többségüket otthoni körülmények között is bátran kipróbálhatjuk.

Illatos és hatásos az aroma terápia

Hatékonyan enyhíti az ekcéma tüneteit az aromaterápia. Ehhez csepegtessünk forró vízbe egy kevés levendulát, jázmint, kakukkfüvet vagy kamillát: az ekcéma ellen önmagukban vagy egymással összekeverve egyaránt jó szolgálatot tehetnek, ráadásul illatuk is kellemes.

Teák ekcéma ellen

Kiváló gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, egyúttal az ekcéma kezelésére is alkalmas az édesfa (Glycyrrhiza uralensis), a hagyományos kínai gyógyászatban gyakran alkalmazott dihuang −Rehmannia glutinosa–, valamint a babarózsa (Paeonia iactiflora) főzete. Alkalmazásukkal azonban bánjunk óvatosan, hiszen a babarózsán kívül, hosszú távon kellemetlen mellékhatásaik lehetnek – pl. hasmenés −, nagyobb adagokban pedig mérgezést is okozhatnak.

 

Körömvirág, kamilla, almaecet, olívaolaj

  • Az ekcéma okozta panaszok sikeresen csökkenthetők körömvirág (Calendula officinalis) alapú kenőcsök segítségével. Néhány esetben előfordulhat, hogy a körömvirág krémek eleinte rontanak az ekcémás tüneteken. Ha a javulás hosszabb ideig várat magára, hagyjuk abba a terápiát.
  • A körömvirághoz hasonlóan hat az ekcémára a kamilla is. Egy 80-as években végrehajtott felmérés keretében 2 500 orvos írt fel kamilla alapú krémet az ekcémás betegeknek. Az ekcémás paciensek 95 százalékánál olyan hatékony volt a gyógyulás, hogy az addig alkalmazott szteroid alapú gyógykészítmények használatát minimálisra csökkenthették.
  • Jó szolgálatot tehet ekcéma esetén az antibakteriális, és gombaölő tulajdonságokkal rendelkező almaecet is. Fele-fele arányban keverjünk össze vizet és almaecetet, az oldatot vigyük fel közvetlenül az ekcémás gyulladt bőrre: megszünteti a viszketést és táplálja a kiszáradt bőrfelületet. Az almaecet belsőleg használva is hatásos a gyulladások és az ekcéma ellen.
  • Az extra szűz olívaolaj erős gyulladáscsökkentő, lágyítja a száraz bőrt, enyhíti a bőrpírt, kezeli az ekcémát. Alkalmazása igen egyszerű: egy vattapamacsot itassunk át olíva olajjal, majd óvatosan, naponta többször, masszírozzuk be vele a beteg bőrfelületet. Amennyiben nem kedveljük az olívaolaj illatát, helyettesíthetjük kókuszolajjal is.

Egyéb természetes alkalmazások

A bőrgyulladás kiválóan kezelhető a szódabikarbónával is. Készítsünk egy nem túl forró fürdőt, amibe beleöntünk egy csészényi szódabikarbónát. Legfeljebb húsz percig tartózkodjunk a vízben. Ha nem szeretnénk fürödni, a meleg vizes szódabikarbónás pakolást helyezzük közvetlenül az ekcémás bőrfelületre.

Táplálkozás és diéta

Mivel az ekcéma ételallergia miatt is kialakulhat, nem árt tisztában lennünk azzal, hogy mely élelmiszerek hajlamosíthatnak a betegségre. Ilyen a tehéntej, a tojás, a zab és a mogyoró, ahogyan a súlyosabb bőrgyulladásban szenvedők jobb, ha tartózkodnak a vörös húsok fogyasztásától, mivel a bennük fellelhető állati eredetű zsírsavak felerősíthetik a gyulladásos folyamatot.

Ezzel szemben, a hering, a lazac vagy a makréla magas eikozapentaénsav tartalmuknak köszönhetően csökkentik az ekcéma tüneteit, a gyulladást és a viszketést. Fogyasszunk minél több sárgarépát, sárgabarackot, sárgadinnyét, sütőtököt: az ezekben található béta-karotin megkönnyíti az A-vitamin hatékonyabb felszívódását.

Étrendünkben legyenek cinket tartalmazó élelmiszerek –vagy táplálékkiegészítők−, mivel a cink jól használható az ekcéma kezelésére, valamint megakadályozza a bőrgyulladás továbbterjedését.

Erre jutotta azok a kutatók is, akik cink hiány miatt kialakult száj és pelenka területen kialakult ekcémában szenvedő csecsemőket vizsgáltak. A European Journal of Pediatrics szaklapban megjelent tanulmányukban megállapították, hogy valamennyi gyermek jól reagált a cink tartalmú készítményekre, néhány nap alatt mindegyiküknél eltűnt az ekcéma.

Vélemény, hozzászólás?

Loading…

0

Hozzászólások

hozzászólás

Hatásos házi praktikák szúnyogcsípés ellen

A görögdinnye 9 jótékony hatása