Citromfű külsőleg, belsőleg használhatjuk

Recepttel

A citromfű az egyik legértékesebb gyógynövényünk, jótékony hatásait kicsik és nagyok is bátran élvezhetik. Íme, 4 ok, amiért érdemes otthon tartani belőle.

A mentához hasonlóan a citromfű is az ajakosvirágúak családjába tartozik, viszont vadon nem nő, így cserépbe ültetve frissen, vagy tasakokba téve szárított formában vásárolhatjuk meg. Előbbit ételek, italok ízesítésére is használhatjuk, utóbbi elsősorban tea készítésére kiváló. Bármelyik formáját részesítjük is előnyben, a citromfű jótékony hatásai mindenképpen érvényesülnek. Mi most 4 pozitív tulajdonságát mutatjuk meg, amikért érdemes a kamrában tárolni belőle.

1. Nyugtat és segít az álmatlanságban

Mai rohanó, stresszes életformánk nem éppen idegrendszer kímélő. Sokan idegesek, feszültek, és még többen küzdenek álmatlansággal. A citromfű remek idegerősítő és nyugtató, így ha napközben érezzük, hogy felmegy a pumpa, kortyolgassunk el egy bögre citromfű teát. Hasonlóképpen tegyünk lefekvés előtt is, fél órával az ágyba bújás előtt igyunk egy csészényit belőle. Álmatlanság ellen a citromfű illóolaja is hatásos lehet: párologtassunk belőle a hálószobában vagy tegyünk néhány cseppel a párnánkra.

2. Segíti a fogyókúrát

Bár a citromfű elsődleges tulajdonságai között nyugtató hatása szerepel, a fogyókúrában is számíthatunk rá. Segíti az emésztőrendszer munkáját, de remek epe- és vízhajtó, és a máj működését is serkenti. Emellett izzasztó hatása is ismert, mely szintén segítségünkre lehet a feles kilók leadásában. A megfelelő hatás érdekében tartsunk citromfűtea kúrát, azaz igyunk meg egy csomaggal belőle.

3. Frissít, energizál

A citromfű mellett a levendula is hatásos lehet az idegek megnyugtatásában, de míg a levendula úgy nyugtat, hogy közben elálmosít, addig a citromfű épp ellenkezőleg hat, felpezsdíti, felfrissíti a szervezetet, és energiával látja el. Ha mindkét növény áldásos hatásait szeretnénk kiélvezni, este inkább levendulát használjunk, míg napközben citromfüvet. Ha a tea unalmassá válna, használjuk frissen a növényt, és tegyük frissítőként salátára, húsok és halak mellé, vagy csak egyszerűen egy pohár vízbe. Ha délután ólmos fáradtság venne erőt rajtunk, próbálkozzunk ezekkel a módszerekkel.

4. Külsőleg ajakherpeszre, ízületi fájdalmakra

A citromfű illóolaját gyakran használják különböző nyugtató krémek alapanyagaként, de ezt a tulajdonságát mi is kipróbálhatjuk otthon, ha fürdővizünkbe teszünk belőle. Használat előtt az illóolajat egy kevés tejben vagy tejszínben oldjuk fel, és így öntsük a fürdővízbe, máskülönben allergiás reakciókat válthat ki a bőrön. A citromfüves víz segít meghűlés, valamint ízületi fájdalmak esetén. Külsőleg jól alkalmazható ajakherpeszre is: dörzsöljünk össze tenyereink között néhány levél friss citromfüvet, hogy illóolaja hozzáférhető legyen, majd kenegessük be vele a herpeszt. A mentához hasonlóan a leveleket rágcsálva, leheletünket is frissíthetjük vele.

Citromfű tea:
1 csésze teához 1 kiskanál szárított citromfüvet áztassunk be, majd 3-4 perc után szűrjük le. Ízlés szerint mézzel ízesíthetjük. Mentalevéllel vegyesen is elkészíthetjük a teát.

Vélemény, hozzászólás?

Loading…

0

Hozzászólások

hozzászólás

5 étel a pihentető alvásért

A retek jótékony hatásai