A szeder jótékony hatásai régóta ismertek, valóságos csodaszer, mert számos betegség megelőzésében játszik szerepet, és nagyon jó hatással van a szervezetünkre. Még épp tart a szezonja, együnk belőle, amennyit csak tudunk.
A szeder az egyik legrégebben említett gyógynövény. Már i.e. 400-ban, Hippokrátesz korában is említik jótékony hatását. Az 1500-a években a patikusok ismerték fogínyvédő hatását, állatok fekélyeinek kezelésére is használták.
Kiváló antioxidáns, flavonoidjai az immunrendszert erősítik, valamint a gyulladásokat enyhítik.
Sok ásványi anyagot is tartalmaz, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, réz, vas és mangán is van benne, ezek pedig a vírusok és baktériumok ellen hatnak.
Mivel vitaminokban is gazdag, tartalmaz A-, B1-, B6- és C-vitamint, igencsak erősíti a szervezetet.
Gazdag rostokban is, ezek meg az emésztésre gyakorolnak jótékony hatást.
A szeder fogyasztásával többek között a cukorbetegség kialakulásának esélyét is csökkentjük, de ennek a gyümölcsnek daganatgátló hatása is van.
A szeder feketés színét a benne lévő antociánok adják, e vegyület miatt a szeder sok mindenre jó: csökkenti a gyulladásokat, javítja a memóriánkat, karbantartja a vércukorszintünket és a vérnyomásunkat, de segíti a szív- és érrendszeri problémák megelőzését is.
Mindezek a pozitív hatások leginkább akkor érvényesülnek, ha a szedret nyersen, frissen fogyasztjuk, de számos dolog, szörp, lekvár, gyümölcsleves készíthető belőle. Befőzve, eltéve télen is fogyaszthatjuk.
A szedernek nemcsak a gyümölcse, de levelei is gyógyhatásúak. Levelei tanninokban (csersavakban) gazdag. A tanninnak összehúzó tulajdonsága van, ami a hajszálereket védi. A fekete szeder levele tartalmaz galluszsav- és ellágsav típusú cserzőanyagokat, flavonoidokat.
A levélből készült teát hasmenés ellen, izzasztónak, salaktalanítónak használják. Vércukorszint-csökkentő, baktériumölő hatása is ismert. Főzete gyulladásgátló öblögető, gargarizáló szer szájnyálkahártya- és fogínygyulladás kezelésére, valamint aranyér elleni ülőfürdőhöz. Ugyanakkor a tea vizelethajtó hatással is rendelkezik. Bélpanaszok elleni gyógyteák alkotórészeként is fogyasztható. A levélből 5-8 gramm fogyasztás javasolt.
Szederszörp
Gondosan válogassuk át és mossuk meg a szedret. A kiválogatott szemeket passzírozógépen nyomjuk át, és üvegedénybe téve langyos helyen tartsuk mindaddig, míg erjedni nem kezd. Kb. 5-6 nap múlva, öntsük bele egy vászonzacskóba, és csurgassuk ki a levét. Minden liter léhez 1 kg nádcukrot tegyünk, és lassú tűzön melegítsük, a forrás kezdetétől számítva 10 percig. Majd végül töltsük üvegekbe, és légmentesen lezárva gőzöljük ki.
Jó étvágyat!
Hozzászólások