A lábmasszázs hatásai

Több mint 14 ezer idegvégződés található a lábakban, így nem csoda hogy rendkívül érzékenyek és fokozottan reagálnak az érintésre. A láb masszírozásával az egész test feloldódik.

A láb masszírozásával az egész test feloldódik
A láb masszírozásával az egész test feloldódik

Ez az egyszerű, de hatékony módszer nyugtató érzést kölcsönöz a partnerünknek, így érdemes rutintevékenységként beépíteni az életmódunkba a nyak- és a hátmasszázzsal együtt. Könnyen elsajátítható még akkor is, ha sosem tanultunk masszázst.

Előnye, hogy nincs szükség semmi különleges előkészületre vagy eszközre. Bárhol elvégezhető még úgy is, ha partnerünk a kanapén ülve tévét néz.

Nézzük először a fő mozdulatsort, amelyet alkalmaznunk kell!

Effleurage: Ezzel kezdjük mindig, illetve fejezzük be a kezelést. Egyszerűen fogjuk a lábat a két tenyér közé, és teljes hosszában simítsuk fel-alá.

Ujjkörzés: Helyezzük mindkét hüvelykujjunkat a lábra, és körkörös mozdulatokkal masszírozzuk végig.
Csuklózás: Szorítsuk ökölbe a kezünket, és nyomjuk a talpba, majd fordítsuk el – menjünk így végig a talpon a saroktól az ujjakig. Lábforgatás: egyik kézzel fogjuk meg a lábujjakat, másikkal a sarkat, és lassan forgassuk el a lábfejet az óramutató járásával megegyező irányba. Ismételjük meg mindkét irányban kétszer.
Lábforgatás: Egyik kézzel fogjuk meg a lábujjakat, másikkal a sarkat, és lassan forgassuk el a lábfejet az óramutató járásával megegyező irányba. Ismételjük meg mindkét irányba kétszer.
Kiterjesztés: Helyezzük a hüvelykujjunkat és a tenyérdombunkat a lábfej felső részére úgy, hogy az ujjaink átfogják az egész talpat. Húzzuk végig a lábfejen a hüvelykujjat fentről egészen a lábfej széléig, majd újra helyezzük vissza a kiindulópontba.
Lábujj forgatás: Fogjuk a kezünkbe a lábfejet, és a mutató-, illetve hüvelykujjal forgassunk el minden egyes lábujjat finoman az óramutató járásával azonos, majd ellenkező irányba.
Bokakörzés: Egyszerre masszírozzuk körkörösen a lábfej külső, illetve belső részét a két ujjunkkal.
Húzd és told: Tegyük egyik kezünket a lábfej külső oldalára, a másikat a belső felére, majd gyengéden egyik kezünkkel húzzuk, másikkal pedig toljuk egy irányba a lábfejet.

Első lépés

Kezdjük a jobb lábbal. Tartsuk a két kezünk között – egyiket tegyük a lábfejre, másikat a talp alá. Húzzuk a kezeket az ujjakig, majd toljuk vissza a bokáig. Ismételjük meg legalább háromszor, és növelhetjük a nyomást is.

Második lépés

Tartsuk meg a sarkat a bal kezünkkel, a jobbal pedig fogjuk meg az ujjakat, és toljuk a lábszár felé ezt a kezünket lassan, ameddig kényelmes és nem okoz fájdalmat. Ez segít a talpban lévő feszültségek kioldásában.

Harmadik lépés

Tegyük a sarkokra mindkét hüvelykujjunkat, az egyiket kicsit feljebb, mint a másikat. Majd apró körmozgásokat végezzünk, váltva a hüvelykujjakat. Így haladjunk előre az ujjakig. Fontos, hogy a boltívnél kevésbé nyomjuk az ujjakat.

Negyedik lépés

Helyezzük a középső ujjainkat a lábfejre, a nagylábujj és a mellette lévő ujj hornyába. Apró körkörös mozdulatokkal masszírozzuk végig a boka irányában. Ha végeztünk, ugorjunk eggyel arrébb a második és a harmadik ujj közé. Ismételjük, amíg a sor végére nem érünk.

Ötödik lépés

Tegyük mindkét kezünket a láb két oldalára úgy, hogy az ujjbegyek a bokacsontnál legyenek. Használjunk erőteljes masszázst az óra járásával azonos irányban a bokacsont körül egyszerre, párhuzamosan. Majd az óramutató járásával ellentétes irányban ismételjük meg.

Hatodik lépés

Vegyük a lábfejet oldalról a két kezünk közé. Gyenge toló-húzó mozdulatokkal görgessük ellentétes irányba a lábfejet a tenyereink között. Ismételjük meg kétszer.

Hetedik lépés

Tegyük mindkét hüvelykujjunkat a talpra úgy, hogy egymással szembe mutassanak, a többi ujjunkkal öleljük körbe a lábfejet, hogy ellen tudjunk tartani. Csúsztassuk a hüvelykujjakat cikkcakkban, először a balt, majd a jobbat áthúzva a másik felett. Kezdjük a saroknál, és fejezzük be az ujjaknál.

Nyolcadik lépés

Fejezzük be a masszírozást a lábfej tetejének és aljának átsimításával szemből, felváltott kézzel. Fedjük le a teljes területet legalább kétszer. És ismételjünk meg mindent a másik lábnál is.

Tudta?

Az idősek egyik legnagyobb félelme, hogy elesnek – nem véletlen, hiszen ilyenkor akár végzetes sérüléseket is szenvedhetnek. Tanulmányok viszont bebizonyították, hogy lábmasszázzsal javítható az egyensúly. Hat hét után már komoly javulás tapasztalható a testtartásban és az állóképességben.

5000 éve bevált tippek a kánikula enyhítésére

Gyógyteákkal sokat tehetünk egészségünk megőrzéséséért

Gyógyító ételek hétköznapi panaszokra