Már őseink is tudták, melyek azok a gyógynövények, amelyek elősegítik a nyugodt alvást vagy ellenkezőleg, serkentik szervezetünket. Sokan elkerülik a szintetikus altatókat és a gyógynövényekre bízzák édes álmukat.
A természet patikája
Sokan küszködnek alvásproblémákkal hazánkban, de nem szeretnének szintetikus nyugtatókhoz nyúlni, ezért a természetben fellelhető gyógynövények jótékony hatásait keresik – joggal. Hiszen a természet „konyhájában” több gyógynövény is létezik, amely nyugtató és altató hatással rendelkezik.
Ezek a következők: galagonyavirág, macskagyökér, komló, citromfű, szurokfű, csak hogy néhány fontosabbat említsünk. Alvászavarok, idegeskedés és depresszió ellen az egyik legfontosabb gyógynövény az orbáncfű. Teájának fogyasztása igen ajánlott azoknak, akik nap mint nap alvási problémákkal küzdenek.
A levendula teája szintén idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert, fertőtlenítő hatása is. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, kezelésére.
Teakeverék az álmatlanságra
A galagonyavirág, macskagyökér, komló, citromfű, szurokfű keverékéből készítsünk gyógyteát. Ennek a módja következő. 1 evőkanálnyit gyógynövénykeveréket forrázzunk le 2 dl vízzel, majd 15- 20 perc áztatás után szűrjük le. Ez a teakeverék alvászavarok esetén rendkívül hatásos. Lefekvés előtt fél órával fogyasszuk. Szükség esetén a gyógynövénymennyiséget akár 2-3 evőkanállal növelhetjük.
A citromfüvet önmagában is alkalmazhatjuk altatóként. Csökkenti a feszültséget, meg könnyíti a napi stressz feldolgozását és jó nyugtató hatású.
Macskagyökér – kiváló nyugtató
Ha álmatlanság gyötör bennünket, akkor az egyik legjobb megoldás, ha a természet patikájából a macskagyökeret alkalmazzuk teaként.
Hatékony nyugtatószer, alvászavarok esetén segítség lehet a nyugodt alvás eléréséhez. A macskagyökér alkalmazási területe kiterjed még a gyomor- és béltraktus idegi eredetű bántalmaira is. A természetgyógyászok szerint jó hatással van szervezetünkre ideges eredetű szív- és érrendszeri zavarok esetén is.
Egy evőkanál apróra vágott, szárított macskagyökeret áztassunk egy csésze (2dl) forró vízbe és hagyjuk 12 órán át állni, majd szűrjük le. Melegítsük meg kissé, de ne hagyjuk felforrni, ízesíthetjük vagy fogyasszuk natúr formában.
A macskagyökérnek megvan az a jó tulajdonsága, hogy teájának fogyasztása napközben nem álmosít el, este viszont megnyugtat. Nem okoz függőséget, és nincs mellékhatása sem.
Citromfű – a nyugalom növénye
A citromfű teája igen értékes nyugtató hatású és segít az álmatlanság leküzdésében.A citromfű enyhíti az idegességet és szerepe van a depresszió oldásában is.
Teája akkor még hatékonyabb, ha komlóvirágzattal keverjük. Forrázzunk le egy csésze (2dl) vízzel 1 evőkanálnyi citromfüvet és egy kis komlóvirágzatot. Hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le a forrázatot. Minden napszakban fogyaszthatjuk, de lefekvés előtt is igyunk belőle.
A citromfűből készített fürdő szintén nyugtató, lazító hatású, így biztosítja a nyugodt alvást.
Élénkítő növényeink
A csipkebogyót a kiváló élénkítő szerek között tartják számon. Már az ókori népek is felismerték gyógyító hatását. A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki. A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó és jól használható erősítő, üdítő célokra is. A rozmaring a Földközi-tenger vidékén honos, illóolajokban gazdag növény. A növény friss vagy szárított lombleveleiből készített kivonatot alkalmazzák. A rozmaring baktériumölő hatása mellett közismert frissítő és élénkítő hatása is, mivel serkentőleg hat a központi idegrendszerre és fokozza a vérellátást.
A rozmaringkivonattal elkészített fürdő felpezsdíti a vérellátást, és élénkíti a szervezetet. A fürdőhöz hasznosítható kivonat gyógynövényboltokban, herbáriákban beszerezhető, de otthon is elkészíthető, amelynek menete a következő: öntsünk le 60-80 g szárított levelet egy liter forrásban lévő vízzel, félóráig hagyjuk ázni, majd szűrjük le, és közvetlenül fürdés előtt öntsük a fürdőkádba. A várt hatás nem marad el.
Hozzászólások