A pásztortáskát vérzéscsillapításra már Néró császár görög orvosa is használta. Emellett az erek tisztán tartására, meszesedésre is ajánlják. Mikor gyűjtsük és hogyan fogyasszuk?
Mit kell tudni a pásztortáskáról?
A pásztortáska hatóanyagai
A pásztortáska alkalmazása
A pásztortáska sok közös vonást mutat a palástfűvel, mindkettő túlzás nélkül a nők doktora, hiszen a legjobb vérzéscsillapító gyógynövények. A pásztortáska mindenféle vérzést, orrvérzést, gyomor- és bélvérzést, vérvizelést, vérköpést csillapít. Menstruációs fájdalmakra, változó kori bő vérzésre is alkalmazzák; menstruációsciklus-szabályozó. A méhizmokat stimulálja, így csökkenti a menstruációs fájdalmat. Erős havi vérzés esetén leforrázunk egy csapott evőkanálnyi teafüvet 2,5 dl forró vízzel, 15 percig állni hagyjuk, langyosan fogyasztjuk, napi 1-2 csészével.
Az igaz, hogy a pásztortáska nem a legjobb vérnyomáscsökkentő, de a vérkeringés gyorsításán keresztül tisztítja az ereket. Ha tehát 80 százalék galagonya virágos ágvéghez teszünk 20 százalék pásztortáskát, egy kímélő vérnyomáscsökkentő és értisztító teát tudunk készíteni. Káliumtartalma révén a szívműködésre is jó hatást gyakorol. Egészséges embereknek is meleg szívvel ajánlott a pásztortáska tea fogyasztása az erek tisztán tartására, az érelmeszesedés megelőzésére.
A pásztortáska-tinktúra minden izomfájdalomnál eredményesen használható, külső bedörzsöléssel. Teljes virágzáskor töltsünk meg egy befőttesüveget apróra vágott pásztortáskával. A tőleveleket feltétlenül szedjük le, és tegyék az üvegbe összevágva. Az így elkészített fűre öntsünk gabonapálinkát (vodka) vagy tiszta alkoholt, amíg teljesen el nem lepi. Tegyük rá az üveg tetejét, jól zárjuk le. Két hétig maradjon a füvön a szesz, de naponta kétszer-háromszor alaposan rázzuk fel, hogy a hatóanyagok jól kioldódjanak a növényből. Ezután le kell szűrni, és amikor szükséges, használni kell külsőleg izomfájásra. Ne ruhára téve kenjük be vele a fájó izmokat, hanem egy kicsit a kézre öntve dörzsöljük be.
Hozzászólások