A cink a szervezetünkben második legnagyobb koncentrációban jelen lévő ásványi anyag, mely nagyon fontos szerepet játszik az immunrendszerünk megfelelő működésének biztosításában, de a sejtosztódáshoz és sejtnövekedéshez is szükséges.
Cink az ételekben
Cinkben gazdag élelmiszerek a marhahús, a spenót, a spárga, a bárányhús, a lencse, a kesudió, a zab és a joghurt.
A legtöbb cink az agyban, az izmokban, a csontokban, a vesében, a májban, a szemben, illetve a prosztatában található meg. Szerepet játszik többet között a sejtosztódásban, a sejtnövekedésben és a programozott sejthalál szabályozásában, az idegrendszer megfelelő működésében, az immunológiai folyamatokban is.
A túl kevés cinket tartalmazó étrend rövid időn belül az immunrendszergyengüléséhez, a fertőzésekre való hajlam növekedéséhez vezet – szerencsére, ez a folyamat gyorsan vissza is fordítható.
A cink nagyon jó hatással van a bőrünk egészségére is, elsősorban azoknak ajánlott a cinkdús ételek fogyasztása, akik pattanásokra hajlamosak. A túl kevés cink nemcsak pattanásokat okozhat, de a kiütésekkel, az aftával, a bőrgombásodással is összefüggésbe hozható.
Fontos azt is szem előtt tartani, hogy a túl sok réz is hatással van arra, hogy mennyi cink képes felszívódni a bélrendszerből, ez a két anyag ugyanis egymással „verseng” a szervezetünkben.
Hozzászólások