A kakukkfű több mint egyszerű fűszernövény – sokkal inkább tartozik a gyógynövény kategóriába. Gyulladásgátló hatású, segíthet csökkenteni a vérnyomást és bizonyos rákfajták kialakulásának esélyét, és még ezeken felül is számos pozitív egészségügyi hatása van.
Antibakteriális hatású
A kerti kakukkfű olaja nagyon erős baktériumölő, ezért ha például torokgyulladásunk vagy valamilyen szájüregi gyulladásunk van, érdemes kipróbálni. Egy pohár langyos vízbe tegyünk egy-két cseppet, és ezzel gargarizáljunk, öblögessünk.
Gyulladáscsökkentő hatású
Ha néhány csepp kakukkfűolajat elkeverünk egy kevés növényi alapú bázisolajjal, hatékony szert kapunk ízületi- és izomfájdalmakra. Óvatosan masszírozzuk az érintett területbe a keveréket! Fejfájás esetén a halántékunkat is bedörzsölhetjük vele.
Pattanások ellen
A kakukkfűből készült tinktúra (úgy készül, hogy a kakukkfüvet alkoholba áztatják) hatékonyabb pattanás és akné elleni szer a drogériákban kaphatóaknál – ráadásul házilag is elkészíthető. Arra ügyeljünk, hogy csak közvetlenül a pattanásokra kenjünk belőle!
Felső légúti megbetegedések ellen
A kerti kakukkfűből készült tea fogyasztása az egyik legjobb házi szer köhögés és torokgyulladás ellen. Azt is kipróbálhatjuk, hogy az olajából néhány cseppet forró vízhez adunk, és ezzel gőzölünk, hogy a légutakba kerülve fejthesse ki gyógyító hatását.
Gombaölő hatású
A felmosóvízhez adva segíthet távol tartani a penészt és a gombát a különböző helyiségektől, de lábgomba ellen is hatásos lehet egy kakukkfüves lábfürdő: cseppentsünk néhány csepp olajat egy lavór langyos vízhez, és ebbe áztassuk a lábunkat.
Rovarriasztó hatású
Olívaolaj és kakukkfű-olaj keverékével (egy teáskanál olívaolajhoz négy csepp kakukkfűolajat adjunk) a szúnyogokat és a rovarokat is hatékonyan távol tarthatjuk. Kenhetjük a ruhánkra, de közvetlenül a bőrünkre is.