Miért van ez, hogy egy kellemes, szabadban töltött nyári estén valaki folyton a szúnyogokat csapkodja, más pedig békésen iszogatja az italát? Miért kínoznak egyeseket agyon a repülő vérszívók?
Utazás? Nap, homok, tenger, remek idő, jó ételek… és sokunknak rengeteg szúnyogcsípés. A népesség 20 százaléka annyira vonzza a vérszívókat, hogy több csípés van rajtuk, mint az emberek maradék 80 százalékán. Ennek magyarázata főként genetikai okokra vezethető vissza, de van még néhány tényező, amit érdemes ismerni, ezekkel ugyanis elkerülhetjük a kellemetlen pillanatokat.
Ruha
A szúnyogokat meglepő módon vonzza a fekete, a tengerész kék és más sötét színek, mivel nemcsak illatanyagok, hanem színek révén is tájékozódnak. Fehérbe vagy pasztellszínekbe öltözve kisebb az esélye annak, hogy a vérszívók kiszúrnak minket maguknak.
Vércsoport
Több kutatás is rámutatott már arra, hogy a szúnyogok egyes vércsoportokat jobban kedvelnek, ennek oka pedig vélhetően az, hogy az emberek egy része (vércsoportjuktól függően) cukrokat is kiválaszt bőrén keresztül, ez pedig vonzza az állatokat. Úgy tűnik, hogy a nullás vércsoportúakat kedvelik a legjobban, olyannyira, hogy kétszer olyan gyakran landolnak rajtuk, mint az A vércsoportúakon. A B vércsoport „preferenciája” az A és a 0 közé esik.
Szén-dioxid
A szúnyogok 50 méterről is megérzik a szén-dioxidot, amelyet leendő áldozataik fújnak ki. Minél nagyobb a szén-dioxid kibocsátás, azaz minél nagyobb az „áldozat” teste, annál nagyobb az esélye a szúnyogcsípésnek.
Anyagcsere
A szúnyogok nem csupán a szén-dioxidra hagyatkoznak, ha áldozatot keresnek, hanem számos más olyan vegyületre, amely bőrünkben és izzadtságunkban található: legyen az tejsav, húgysav, ammónia, szteroid, koleszterin. Kemény edzés hatására például nagy mennyiségű tejsav halmozódik fel bennünk, amelyet kifejezetten kedvelnek a szúnyogok.
Terhesség
A nőket gyakrabban csípik meg a szúnyogok terhesség közben, amelynek valószínűleg az az oka, hogy több szén-dioxidot fújnak ki, és testhőmérsékletük is magasabb ezen hónapok alatt.