A krónikus gyulladások káros hatásairól rengeteget lehet olvasni mostanában. A gyulladások számos betegség kialakulásában szerepet játszhatnak. Védekezhetünk ez ellen a folyamat ellen a megfelelő ételekkel? Mit érdemes enni a gyulladáscsökkentés érdekében?
A krónikus gyulladásokat számos súlyos betegséggel hozták már összefüggésbe, például a diabétesszel vagy a szív- és érrendszeri betegségekkel, COPD-vel, csontritkulással, emésztési zavarokkal, depresszióval és daganatos betegségekkel is. Védekezhetünk ezek ellen a megfelelő étrenddel?
Bár a tudományos bizonyítékok még hiányosak, és a szakemberek szerint további kutatásokra van szükség, hogy a gyulladáscsökkentő diéta hatékonyságát megkérdőjelezhetetlenül megállapítsák, de bizonyos ételeknek mindenképpen előnyös lehet a fogyasztása. Vannak ugyanis olyan mikrotápanyagok, melyek sikeresen csökkenthetik a szervezetünkben a gyulladásos folyamatokra utaló vegyületek arányát, illetve bizonyítottan enyhíthetik bizonyos gyulladásos betegségek (például az ízületi gyulladás) tüneteit.
Mit érdemes tehát enni, hogy a krónikus gyulladások valószínűségét csökkentsük?
A hideg vízben élő, zsíros húsú halakban, például a lazacban, a heringben vagy a makrélában nagy mennyiségben találhatóak omega-3 zsírsavak, melyek nemcsak a gyulladásokat csökkentik, de védik az agyat, a szemet és az ereket is. Érdemes ezeket legalább kétszer beiktatni az étrendünkbe.
Szintén hasznos zsírsavakban gazdagok az olajos magvak, a dió, a mandula.
Az avokádóban is vannak hasznos zsírsavak, emellett pedig antioxidánsokat, karotinoidokat, fitoszterolokat is tartalmaz, ezek a gyulladásokat is csökkentik, de az öregedés ellen is védhetnek.
A különböző keresztesvirágzatú, illetve sötétzöld leveles zöldségekben rengeteg hasznos tápanyag található, többek között egy szulforafán nevezetű vegyület, melyről kiderítették, hogy képes blokkolni egy olyan enzim hatását, mely a krónikus gyulladás kialakulásában is szerept játszik. Együnk tehát több brokkolit, kelbimbót, karfiolt, spenótot, mangoldot! A szulfofarán emellett a vérereket is védi azoktól a károsodásoktól, melyeket a vércukorszint, illetve a vérnyomás ingadozása okozhat.
A hagymafélékben található quercetin a hisztamintermelődést befolyásolja – ez az anyag is a krónikus gyulladásokkal van összefüggésben. A hagymafélék emellett híresek antibakteriális, antimikrobális hatásaikról, illetve arról, hogy az immunrendszerünkre is jótékony hatással vannak.
A fokhagyma rendszeres fogyasztásával (naponta egy-két gerezd már megteszi a kívánt hatást) például csökkenthetjük a szívbetegségek esélyét is és normalizálhatjuk a vérnyomást.
A fűszernövények közül is jó néhány olyan van, melynek gyulladáscsökkentő és betegségmegelőző hatásokat tulajdonítanak.Ezek közül a legnépszerűbbek a gyömbér, a kurkuma, az oreganó, a Cayenne-i bors, a szegfűszeg, a rozmaring és a szerecsendió.