Közkeletű házi praktika különféle gyomorpanaszok kezelésére a kóla fogyasztása, ami sokak szerint megnyugtatja a gyomrot, a benne lévő cukor pedig erőt ad a szervezetnek. Bár ez az állítás nem helytálló, egy bizonyos gyomorprobléma esetében tényleg jó lehet a kóla fogyasztása.
Bár egyre szélesebb körben közismert a cukros üdítők rendszeres fogyasztásának káros hatásai, a mai napig sok ember javasolja a kólát gyomorbántalmak, elsősorban gyomorrontás és hányinger kezelésére. Ezt főként azzal magyarázzák, hogy a hányással, hasmenéssel járó betegségek miatt sok tápanyag és folyadék ürül ki a szervezetünkből, a kóla azonban nyugtatja a gyomrot, míg a benne lévő cukor energiát ad a legyengült szervezetnek. Ráadásul a kiszáradástól félő szülők is örülhetnek, hogy a gyerek betegen legalább az üdítőt szívesen megissza, ha a csapvizet nem is fogadja el. De valóban segíthet a beteg gyomron a kóla?
Az üdítő helyett a gyömbérteát javasolják
.A kutatásban biokémiai összetételük alapján hasonlították össze a szénsavas üdítőitalokat a direkt rehidratálásra kapható oldatokéval. Mint kiderült, az üdítők nagyon kevés olyan elektrolitot tartalmaznak, amelyekre ilyenkor a szervezetnek szüksége van, míg glükózból az ajánlott mennyiség hétszerese van bennük. Emiatt egyáltalán nem ajánlottak a gyomorpanaszok kezelésére.
Egyetlen gyomorbántalom esetén bizonyulhat hasznosnak a kóla: segíthet feloldani a gyomorban elakadó, emésztetlen, vagy félig megemésztett anyagokat, vagyis a bezoárokat. A brit egészségügyi minisztérium szakmai szervezetének álláspontja szerint a kóla helyett inkább a gyömbér fogyasztása javasolt a megviselt gyomor kezelésére. Teaként megfőzve a gyömbér ellazítja a béltraktust és csökkenti a hányingert is.
A gyömbérben található hatóanyagoknak köszönhetően hányingerellenes, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító, valamint mikrobaellenes hatásokkal is bír.
Rendkívül változatosan felhasználható, tehetjük levesekbe, húsételekbe, süteményekbe, készíthetünk belőle teát is. Jótékony hatását kifejti akkor is, ha frissen, szárított vagy őrölt formában, de akár olaj vagy étrend-kiegészítő formájában is magunkhoz vehetjük.
Hozzászólások