- D-vitamin jelentősége
A D-vitamin hatása nem korlátozódik a csontanyagcserére, hanem az immunrendszer működését befolyásolva a szervezet működésére hatással van. Számos betegség megelőzésében játszik kiemelt szerepet. A D-vitamin zsírban oldódó, elraktározódó vitamin. Valójában nem is egy vitaminról, hanem egy hormonszerű anyagról van szó, mely szervezetünkben előalakjaiból (D1-, D2-, D3-vitamin) alakul át aktív D-vitaminná.
A D-vitamin fő forrásai a tej, a tejtermékek, a halak (főként a tőkehalmáj-, csukamájolaj), a tojás és a máj. Az optimális D-vitamin szinthez azonban a táplálkozáson túl a bőrben ultraibolya sugárzás (UV B) hatására keletkező forma.
D-vitamin hiány okai
D-vitamin hiány kialakulhat helytelen táplálkozás és kevés napfényen történő tartózkodás következtében.
A napfény kedvező hatása nagyban csökken a magas faktorú fényvédő készítmények alkalmazásával is, amelyek meggátolják az aktív D-vitamin képződést is. D-vitamin hiányt okozhat bizonyos gyógyszerek állandó szedése vagy bizonyos betegségek; pl. felszívódási zavarral járó bélbetegségek, illetve máj- és veseproblémák is.
D vitamin pótlása:
Mekkora D-vitamin mennyiség szükséges? Annak eldöntésére, hogy kinek milyen adagú D-vitamin szedése vagy pótlás javasolt, orvosi vizsgálat szükséges. A vizsgálatok eredményének függvényében lehet megkezdeni a D-vitamin adását.
KORCSOPORT | NAPI DÓZIS
(NE = Nemzetközi Egység) |
csecsemők | 400-1000 NE |
1-6 éves gyermekek | 600-1000 NE |
6-11 éves gyermekek | 600-1000 NE |
serdülők | 800-1000 NE |
felnőttek | 1500-2000 NE |
túlsúlyos, elhízott felnőttek | 3000-4000 NE |
várandós nők | 1500-2000 NE |
D-vitamin-hiány megelőzésére javasolt dózisok Magyarországon
D-vitamin hiány tünetei:
Gyakran megfertőződsz
A hosszú távon a szív- és érrendszeri megbetegedések és a rák kockázatát is megemelő D-vitamin-hiány a szokásosnál gyakoribb megfázások/fertőzések formájában is jelentkezhet. A veleszületett és a szerzett immunrendszert egyaránt legyengítő vitaminhiány nem csak azt eredményezi, hogy feltűnően sokszor betegszik le valaki, a kisebb megfázások is tovább tartanak ilyenkor a megszokottnál. Ha tehát gyakran lebetegedsz, érdemes lehet ellenőrizni, elég D-vitaminhoz jut-e a szervezeted. Leellenőrizni orvosodnál tudod.
Depresszió
Különösen a telente jelentkező, illetve a tél vége felé erősödő tünetek azok, amelyek segíthetnek a probléma azonosításában. A D-vitamin kulcsfontosságú szerepet játszik ugyanis a hangulatunkat meghatározó neurotranszmitter, a szerotonin szinten tartásában. A szezonális affektív zavar (SAD) néven ismert téli letörtség és a D-vitaminhiány közötti kapcsolatra utalnak egy 2014-es kutatás eredményei is. A D-vitamin előállítását lehetővé tevő UV-sugárzás intenzitásának nyár végi csökkenése és a szezonális affektív zavar tüneteinek jelentkezése között ugyanis pont annyi idő szokott eltelni, amennyi időre szükség van a szervezetnek a napsugarak eltűnése után a D-vitamin előállításához.
Állandó fáradtság
A D-vitamin a tápanyagok energiává alakításához is nélkülözhetetlen, a vitaminhiány tehát sok esetben oda vezet, hogy hiába eszik valaki annyit, amennyit szokott, a tápanyagok feldolgozása jóval kevésbé lesz hatékony, ami fáradékonyságot okoz. Ezen azonban viszonylag könnyű segíteni, a D-vitamint tartalmazó táplálékkiegészítőkkel ugyanis gyorsan kijavítható a dolog.
Ízületi fájdalmak, gyenge csontok
A D-vitaminhiány egyúttal a kalcium és a foszfát felszívódást is gátolja, márpedig ezek az anyagok nélkülözhetetlenek az ízületek és az izmok működéséhez, valamint a fogak és a csontok egészséges állapotának fenntartásához. A vitaminhiány a törések kockázatát is emeli, az 50 éveseknél idősebbek esetében pedig a csípő- és a térdízületek fájdalmával jár, ami egészen addig rosszabbodhat, amíg nem pótolja valaki a hiányt.
Izomfájdalom
Az izomfájdalom is utalhat D-vitaminhiányra, a vitamin nélkül ugyanis az esések megelőzésekor is fontos izomösszehúzódás hatékonysága is csökkenni kezd, és az izmok erősítése is sokkal nehezebb feladattá válik. A sajgó izmú és a szokásosnál többet bénázó, eső-kelő embereknek is jó okuk van D-vitaminhiányra gyanakodni.
Hozzászólások