A szemszárazság legfőbb oka lehet, hogy sok időt töltünk a monitorok erős fénye előtt, legyen szó laptopról, mobiltelefonról, televízióról vagy tabletről. A szemszárazság egyre több embert érint. Nézzük, meg a legjobb otthoni gyógymódokat !
A szemszárazságot általában a könnytermelés csökkenése okozza, a könnymirigy nem termel elegendő könnyet ahhoz, hogy az egész szaruhártyát befedje. Tipikus tünetei az égő, szúró, valamint az idegentest-érzés, mintha valami belement volna a szembe. A kötőhártya bepirosodhat, érzékenyebbé válik a szem a külső hatásokra, a pislogás fájdalmassá válhat.
Ha a szemszárazság valamilyen meglévő betegség kísérő tünete, akkor a betegség kezelésével együtt szinte magától elmúlik. Amennyiben nem betegség okozza, akkor a tüneteket kell kezelni. A megfelelő folyadékfogyasztás és a műkönny használata mellett több olyan gyógynövény segíthet, amely szemnyugtató hatásán túl a könnytermelést is beindítja.
Szemvidítófű.
Ez a gyógynövény a nevét onnan kapta, hogy a szem elfáradásakor javítja a látást. Különböző szembetegségek, mint például a szemhéj vagy a szaruhártya gyulladása, kötőhártya-gyulladás, árpa, szemszárazság gyógyítására használják elsősorban lemosóként, borogatásként vagy helyileg szemcsepp formájában. Meghűlés esetén is segít, orrfolyás, hörghurut ellen.
Borogatás: szemvidítófűből forrázzunk le egy csapott evőkanálnyit 2 dl vízzel majd 10 perc állás után ezzel kenegessük a szemet. A másik “szemre való”
Fekete áfonya
Hatóanyagai javítják a vér és az oxigén szállítását a szembe, erősítik a kollagént, mely a kötőszövet egészségéért, rugalmasságáért felelős. Rendszeres fogyasztása már rövid időn belül javíthatja a látás élességét, erősségét, gyorsabban alkalmazkodik a szem a megváltozott fényviszonyokhoz. Sokszor ajánlják erős fény okozta látászavar ellen. Az időskori látásromlást is csökkenti, mert lassítja a szem belső nyomásának emelkedését és a periférikus látás elvesztését. Sárgafoltra és szürke hályog terápiájában is hasznosítják, antocianidin-tartalma lassítja a hályog kifejlődését és romlását.
Felhasználása : Tea formájában ,Fekete áfonya lé, Fekete áfonya kapszula, kivonat formájában.
Homoktövis
A benne található béta-karotin és A-vitamin kiválóan alkalmas a látás javítására, nagy szerepük van a szemideghártya védelmében. Egyaránt alkalmazható a szemhéjakra kenve és belsőleg fogyasztva. Természetes ellenszere a szem kifáradásának, csökkenti a kapillárisok áteresztőképességét és törékenységét, ezzel élesíti a látást, és megelőzheti a különféle szemproblémákat.
Felhasználása:mindenképpen ajánlott a homoktövis ital felfedezése, amely a különösen magas C-vitamin tartalom mellett antioxidánsokkal, nyomelemekkel és flavonoidokkal is támogatja a szervezetet. Fokozott szellemi- vagy testi igénybevétel esetén, vagy megnövekedett C-vitamin igény esetén különösen ajánlott.
Aloe vera
Szinte a teljes vitaminskálát tartalmazza, több mint húszféle létfontosságú ásványi anyagot, nyomelemet, különböző szacharidokat, aminosavakat és számos enzimet. Hozzájárul a szervezet egyensúlyának visszaállításához, így szinte minden betegségnél és megelőzésre is hasznosítható. Tisztít, méregtelenít, aktiválja a vér- és nyirokkeringést, segíti a szempanaszok, szembetegségek gyógyulását.
A gyógynövények mellett a vitaminellátás is hozzájárul a szem egészségéhez. A C- és E-vitamin erős antioxidánsként közvetve védi a szemlencsét a káros külső hatásoktól, például a dohányfüsttől és az UV-sugárzástól. A B2 vitamin is nagymértékben segíti a szem, a látás egészségének megőrzését, megelőzheti és kezeli a szürkehályogot, hozzájárul a károsodott sejtek helyreállításához. Érdemes az omega-3 zsírsavak bevitelére is figyelni, mert jelentősen javíthatják a szem látóhártyájának működését, a szem hajszálereinek vérellátását, beépülnek a sejthártyába, és rugalmasabbá teszik azt. Óvják a retinát, megelőzhetik az időkori látásromlást.
Használata: Aloe Vera ital / kapszula,formájában. Aloe Vera gélt szembe nem ajánlott kenni.
Hozzászólások