Olajos öblögetés: tényleg csodaszer?

Egy ősi ájurvédikus módszer nyomában

Gondolta volna, hogy ha 15-20 percig olajjal öblöget, teljesen megváltoztathatja az életét, és a segítségével rengeteg egészségügyi problémától megszabadulhat? Egy ősi, indiai eredetű gyógymód ezt ígéri.

Az olajos öblögetés lényege, hogy egy evőkanálnyi tiszta olajat (kókusz-, napraforgó- vagy szezámolajat) nagyjából húsz percig forgatunk a szánkban, öblögetünk vele, majd kiköpjük. Az ájurvédikus orvoslás szerint ezt minden reggel el kell végezni, mert része a napi méregtelenítő, megtisztulási rutinnak.

Az olajos öblögetésnek nemcsak méregtelenítő, de gyógyító, kiegyensúlyozó és betegségeket megelőző hatásokat is tulajdonítanak. Bár több kutatás is foglalkozott az olajos öblögetéssel, a hatásmechanizmusa még mindig nem tisztázott. Egészségvédő hatásában valószínűleg szerepet játszik az hogy az olaj nagyon vékony réteggel vonja be a száj belsejét, illetve a fogakat, ez pedig megakadályozza, hogy a baktériumok megtapadjanak, illetve elszaporodjanak a szájban.Emellett az olaj antimikrobális hatásai is érvényesülnek, az öblögetés pedig fokozott nyáltermelésre készteti a szervezetet, ami szintén „átmossa” a száj belsejét. A kórokozók beletapadnak az olajba, így az olaj kiköpésével könnyen meg is szabadulunk tőlük. Az olajnak emellett hidratáló hatásai is vannak – a száraz nyálkahártyán jobban elszaporodnak a baktériumok.

Egy amerikai ájurvédikus szakértő szerint az olajos öblítésnek lelki hatásai is vannak. „A hosszú élet titka a rutin, a napi rituálék. A rituáléknak köszönhetően stabilabbnak és harmonikusabbnak érezhetjük magunkat, és jobban tudunk koncentrálni, kevésbé leszünk szétszórtak” – mondja NomiGallo.

Milyen hatást várhatunk az olajos öblögetéstől? A hagyományos felfogás szerint nagyon sok krónikus betegségre van jótékony hatással, a migréntől kezdve a cukorbetegségen keresztül az asztmáig. A modern gyakorlatban inkább a száj egészségére gyakorolt kedvező hatásai miatt ajánlják a természetgyógyászok. Az olajos öblögetés hatására fehérebbek lesznek a fogak, egészségesebb az íny (megelőzhető az íny begyulladása is), kellemes a lehelet, csökkennek az allergiás tünetek és az orrdugulás. Hosszabb távon az öblögetés hatására jobban tudunk majd aludni, csökken a szívbetegségek kockázata, kitisztul a bőrünk és a memóriánk is javul.

A módszer kritikusai szerint az olajos öblögetésnek jóval több pozitív hatást tulajdonítanak, mint amennyivel valójában bír. Nem helyettesítheti a fogorvosi ellenőrzéseket és kezeléseket, sem a rendszeres fogmosást. Időigényes, és bizonyos esetekben veszélyes is lehet, például a kókuszolaj allergiás reakciót válthat ki.

Ha szeretnénk kipróbálni az olajos öblögetést, tegyük azt reggel, éhgyomorra. Kezdjünk kis mennyiségű szezám- vagy kókuszolajjal (az előbbinek számos kedvező egészségügyi hatása van, az utóbbi viszont kellemesebb ízű), és a hagyományosan javasolt húsz perc helyett csak öt percig öblögessünk, ezt az időt fokozatosan emelhetjük akár 15 percre is. Ha túl sokáig öblögetünk, megnő annak az esélye, hogy véletlenül „belélegezzük” az olajat, mely a tüdőbe jutva gyulladást is okozhat. Öblögetés után mindenképpen mossunk fogat, a legjobb, ha erre egy külön fogkefét használunk, amit naponta alaposan kitisztítunk és fertőtlenítünk.

Vélemény, hozzászólás?

Loading…

0

Hozzászólások

hozzászólás

Körömvirág: gyógyír kívül-belül

Kivi: ezért imádjuk