Miért kellene 10 órakor lefeküdni?

Az, hogy mennyit és milyen módon alszunk, befolyásolja nem csak az egész napos teljesítményünket, de az egészségi állapotunkat is.

Valóban 10 órakor kell lefeküdnünk?

Az, hogy mit csinálunk a lefekvés előtti és a felkelés utáni órákban, nagy hatással van az alvásminőségünkre – mondta korábban Shawn Stevenson szakértő a Yahoo Healthnek, miután tanulmányozta az alvás minőségének maximalizálásához szükséges optimális viselkedési formákat. Ebbe belevett szinte minden lehetséges tényezőt a szoba berendezésétől kezdve egészen addig, hogy mennyi vizet ittunk a nap során.

Mikor kellene aludni menni?

Meddig bírjuk alvás nélkül?

Ha közel 80 évesen visszagondolunk életünkre, a következő statisztikát vonhatnánk le: 9 évet néztünk tévét, 4 évet vezettünk autót, 92 napig ültünk a vécén és 48 napig szexeltünk. És több mint 25 évet aludtunk.

A szakember szerint nehéz egyértelmű választ adni arra a kérdésre, mi a legoptimálisabb időpont arra, hogy ágyba kerüljünk. Mivel minden embernek más a szervezete, mások a fizikai adottságai, ezért a legfontosabb, hogy mindenki a saját teste jelzéseire figyeljen. Ha nem vagyunk fáradtak éjfél előtt, nem feltétlen kell lefeküdnünk.

Fejlődésünk során a természetes életritmusunk a napsütéses órák számához igazodott – azaz világosban fent vagyunk, sötétben nyugovóra térünk, és minél közelebb van a Nap a Földhöz, annál energikusabbak vagyunk. Shawn azt javasolja, hogy a fenti ismeretek birtokában próbáljuk az alvásra szánt órákat  22:00 és 06:00 közé időzíteni. Nyugodtan kezelhetjük rugalmasan ezt az időintervallumot, próbálgassuk, nekünk melyik a megfelelő.

Néhány tipp az alvásminőség javítására:

  • ne nézzünk lefekvés előtt két órával televíziót, monitorokat, egyéb képernyőket
  • ha edzeni szeretnénk, azt időzítsük a napunk elejére, a korai órákra
  • a nap második felében ügyeljünk az étkezésünkre és ne igyunk koffeint, ne együnk cukrot és tejtermékeket

Ha betartjuk ezeket a tanácsokat és megszabadulunk a rossz szokásinktól, javulni fog az alvásunk minősége. Ha jobban alszunk, napközben energikusabbak leszünk, jobban teljesítünk. Végeredményben az alvásunk és a nappali teljesítményünk is kielégítőbb lesz.

Vélemény, hozzászólás?

Loading…

0

Hozzászólások

hozzászólás

Kaporral az egészségünkért

Menta jótékony hatásai